Aicinājums iesaistīties fenoloģisko novērojumu veikšanā!
Šogad jau februāra beigās Latvijā atgriezās pirmie lauku cīruļi, ķīvītes un dzērves, nokūstot sniega segai, nebūs ilgi jāgaida līdz bērzu sulu cirkulācijas sākumam, pirmajiem ziedošajiem krokusiem, māllēpēm un zilajām vizbulītēm, sāks plaukt ievas un jāņogu krūmi.
Vismaz 100 gadus ar lielāku vai mazāku regularitāti Latvijā ir veikti fenoloģiskie novērojumi. Nozīmīgākie novērotāji vienmēr bijuši brīvprātīgie sabiedriskie fenoloģiskie novērotāji – skolotāji, skolēni, pensionāri, mežsargi un citi dabas draugi. Iegūtie novērojumi ik gadu tiek publicēti Latvijas Avīzes Gadagrāmatā un izmantoti dažādos zinātniskos pētījumos, kas nozīmīgi lauksaimniekiem, mežsaimniekiem, biškopjiem, tūrisma plānotājiem, medicīnā (alerģijas pret ziedputekšņiem) utt. No novērojumiem sastādīti dabas kalendāri, tie izmantoti arī doktora disertācijās.
Diemžēl pēdējos gados fenoloģisko novērotāju skaits Latvijā noslīdējis zem 10, kas ir daudz par maz, lai varētu reģionāli spriest par klimata pārmaiņu ietekmi uz norisēm dzīvajā dabā, vērtēt, kādas izmaiņas notiek dabā, kā notiek pielāgošanās šīm izmaiņām utml.
Tādēļ aicinu pievienoties sabiedrisko fenoloģisko novērotāju saimei! Novērojumu veikšana var kļūt par ļoti saistošu nodarbi. Tajā var piedalīties ikviens cilvēks, kaut mazliet pazīdams populārākās augu un dzīvnieku sugas. Tajā var iesaistīties kā skolotājs, tā skolēni. Novērojumu veikšana neprasa ne finanšu līdzekļus, ne papildu laiku, jo tie veicami, piemēram, ikdienas pastaigu laikā.
Ja Jums ir interese veikt fenoloģiskos novērojumus, rakstiet Andrim Ģērmanim e-pastā: andris-germanis@inbox.lv!