Tiek izsludināts Piektais Latvijas jaunatnes stikla konkurss, kurš šogad veltīts Latvju dainu izdošanas 130 gadei
Konkursa mērķis ir rosināt izglītības un īpaši mākslas izglītības iestāžu stikla studiju un pulciņu audzēkņu interesi par spilgtu latviskās identitātes simbolu – tautasdziesmu četrrindēm, kuras 30 savas dzīves gadus pierakstīja un apkopja Krišjānis Barons un kas 2001. g. tika iekļautas UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Starptautiskajā reģistrā, kopumā 6 sējumos ietverot 217 996 tekstu variantus un kas Krišjāņa Barona (1835–1923) kārtojumā iznāca no 1894. – 1915. g.
Konkursa dalībniekiem vizuāli un vizuāli plastiski stiklā jāatspoguļo latvju tautasdziesmu pierakstīšanas, apkopošanas un izdošanas process, kā arī tautasdziesmu tematikas plašais spektrs – Latvju dainu” 1. -3. sējumā (piecas grāmatas) cilvēka mūža posmi un atbilstīgie rituāli, kā arī 4. un 5. sējumā atspoguļotā tematika: darba dziesmas, sabiedrības un šķiru attiecību dziesmas, kara dziesmas, gadskārtu svētku dziesmas, mītiskās dziesmas.
Konkursantiem izvēlētais sižets jāatveido stikla mākslas darbos (gleznojumi, mozaīkas, kausējumi, gravējumi, aplikācijas, skulptūras u.c. tehnikās).
Konkursa uzdevums ir izvērtēt konkursa labākos darbus pa vecuma grupām ( sākumskolas vecuma grupa (1.–4.klase); pamatskolas vecuma grupa (5.–9. klase); vidusskolas vecuma grupa (10.–12. kl. un jaunieši līdz 25 gadiem); speciālo izglītības iestāžu audzēkņu grupa) un popularizēt stikla mākslu.
Konkursā drīkst piedalīties un iesniegt savu darbu individuāli arī ikviens interesents vecumā no 5-25 gadiem.
Konkurss notiek no 2024. gada 27. septembra līdz 2024. gada 30. novembrim ieskaitot. Konkurss noslēdzas ar žūrijas darbu, kas nosaka konkursa uzvarētājus.
Plānots, ka Konkursa uzvarētāji tiek paziņoti un apbalvošana notiek 2024. gada 5. decembrī. plkst. 17.00 Krišjāņa Barona muzejā, K. Barona ielā 3, Rīgā.
Visi konkursa darbi piedalās gala izstādē, kas tiek atklāta 2024. gada 5. decembrī .
Konkursa organizatore stikla māksliniece Inga Jaunzeme saka: “Svarīgi, lai konkursa dalībnieki savos darbos pievēršoties šai tēmai, saprastu tautasdziesmu simbolisko lomu latviešu tautas vienotības apzināšanā: ka Kurzemes, Vidzemes un Vitebskas guberņas zemnieki ir viena – latviešu – tauta ar savu raksturu, kultūru un pagātni, ka pašā tautasdziesmu pierakstīšanā un nogādāšanā uz vākšanas centriem veidojās vienas tautas kopības izjūtas aizmetņi.”
Krišjāņa Barona muzeja vadītāja Rūta Kārkliņa saka:”Uz Latvju Dainu pirmā sējuma vāka attēlotas divas tautu meitas, kas simbolizē latviešu tautas dainu liriskumu un tradicionālo dzīvesveidu, kā arī ir tieša liecība par sievietes nozīmīgo lomu dainu kultūrā, jo lielu daļu no tautasdziesmām bija saglabājušas tieši latviešu sievietes. Latvju Dainu pirmā sējuma burtnīcas zīmējuma autors ir viens no pirmajiem latviešu profesionālajiem māksliniekiem Rihards Zariņš. Vāka noformējumā mākslinieks izvēlējās izcelt šo simbolisko sievietes tēlu, lai uzsvērtu latviešu tautas folkloras tradīciju, kurā sievietes tēls bieži parādās kā centrālais motīvs. Ceru, ka šī gada konkursa tēma ieinteresēs jauniešus un mēs saņēmsim daudz iznteresantu darbu”.
Konkursu rīko Krišjāņa Barona Muzejs sadarbībā ar Rīgas latviešu biedrības Fondu.
Izziņai:
Pirmais Latvijas Bērnu un jauniešu stikla konkurss tika organizēts 2020.gadā un bija veltīts latviešu dainu apkopotāja Krišjāņa Barona 185.gadu jubilejai.
Otrais Latvijas Bērnu un jauniešu stikla konkurss tika organizēts 2021.gadā un bija veltīts komponista Imanta Kalniņa, folk grupas RAXTU RAXTI mūzikas autora 80.gadu jubilejai
Trešais Latvijas Bērnu un jauniešu stikla konkurss tika organizēts 2022.gadā un bija veltīts latviešu nacionālās valodniecības pamatlicēja Jura Alunāna 190. gadu jubilejai.
Ceturtais Latvijas Bērnu un jauniešu stikla konkurss tika organizēts 2023.gadā un bija veltīts Krišjāņa Barona ielas 100.gadu jubilejai.
Konkursa žūrijā darbus vērtēt katru gadu tiek aicināti Latvijā pazīstami profesionāli stikla mākslinieki vismaz 10 žūrētāju sastāvā: Ilze Rimicāne, Marta Ģibiete, Ramona Pēkšēna, Bārbala Gulbe, Artis Nīmanis, Margarita Budze, Eila Vikamane, Oleksijs Krasnovs, Inguna Audere u.c.