“Rīgas mākslas telpā” būs skatāma Braiena Īno instalācija “77 miljoni gleznu”
30. oktobra vakarā izstāžu zāles “Rīgas mākslas telpa” lielajā zālē, Kungu ielā 3, tiks atklāta leģendārā britu multimākslinieka Braiena Īno skaņas un gaismas instalācija “77 miljoni gleznu”. Tā būs aplūkojama līdz novembra beigām.
Pasaulē slavenā multimākslinieka, komponista un producenta Braiena Īno ideja par “vizuālo mūziku” būs vērojama instalācijā “77 miljoni gleznu” kā bezgalīgi mainīga skaņas un attēla ainava, kas radusies, māksliniekam nepārtraukti pētot gaismu kā izteiksmes līdzekli un estētiskās iespējas, ko sniedz ģeneratīva programmatūra. Šī apjomīgā mūzikas un gaismas instalācija lēni mainās skatītāju priekšā, ļaujot uztvert to kā tradicionālu gleznu, vienlaikus apzinoties, ka tieši šāda attēlu kombinācija vairs nekad nebūs apskatāma.
Braiens Īno, komentējot instalāciju stāsta, ka “glezniecība un mūzika man vienmēr šķitušas savstarpēji saistītas. Es sāku rotaļāties ar gaismu kā mākslinieciskās izteiksmes līdzekli pusaudža vecumā – aptuveni tajā pašā laikā, kad sāku spēlēties ar skaņu. Kad domāju par to, ko esmu radījis šajā laikā, šķiet, ka esmu centies palēnināt mūziku, lai tā kļūtu līdzīga gleznai, un atdzīvināt gleznas, lai tās vairāk līdzinātos mūzikai. Cerot, ka reiz šīs divas mākslas satiksies un saplūdīs kaut kur pa vidu.”
Jau gadu desmitiem ilgi Braiens Īno ir aizrāvies ar tehnoloģiju iespēju izpēti mākslas jomās. Mūsdienās tas novedis pie aizraujošu ģeneratīvo aplikāciju un instalāciju izstrādes. “77 miljoni gleznu” ir šāds digitālās mākslas darba piemērs, kas nozīmē, ka tas turpina attīstīties pats pēc mākslinieka izdomāta algoritma, bet ik pa laikam pārsteidzot arī pašu tā radītāju. Skaņas un gaismas saspēle jau bez mākslinieka tālākas iejaukšanās ir Braiena Īno realizēts dzīves lielais sapnis, ar ko viņš labprāt dalās ar ikvienu interesentu, vai tas būtu Venēcijas biennālē, Pekinas Ritanas parkā, Sidnejas opernamā vai “Rīgas mākslas telpā”.
Mūzikas un gaismas saspēlei veltītas instalācijas Vinčesteras Mākslas skolas absolvents Īno radījis jau septiņdesmito gadu beigās, tādēļ nedz viņa plašā cienītāju armija, nedz mākslas kritiķi neapšauba pieredzē balstīto darbu māksliniecisko kvalitāti, taču pats mākslinieks aicina savus darbus izbaudīt ar atvērtu prātu, vienkārši ļaujoties dažādo mediju ambientai saplūšanai un unikālu sajūtu rašanās procesam. Starp citu, arī dziednieciskam, jo gan “77 miljoni gleznu”, gan vēl vienas Īno multimediālās instalācijas – “Light Boxes” jeb “Gaismas kastes” – replikas tiek izmantotas arī terapeitiskiem nolūkiem vairākās Lielbritānijas slimnīcās.
Braienu Īno visupirms uzskata par elektroniskās ambientās mūzikas aizsācēju, taču viņš ļoti veiksmīgi darbojies arī populārās mūzikas laukā gan kā mūziķis (šogad uzņemts Rokenrola Slavas zālē kā kādreizējais grupas “Roxy Music” taustiņinstrumentālists), gan kā producents (“U2”, “Coldplay”, “James” u.c.), kā arī ir eksperimentēt mīlošs vizuālais mākslinieks. Tieši pēdējo 71 gadu vecā angļu novatora radošās darbības šķautni ikviens varēs iepazīt arī Rīgā.
Izstāde “Rīgas mākslas telpā” būs apskatāma no 30. oktobra atklāšanas vakara (ieeja ar ielūgumiem) līdz 30. novembrim no plkst. 11.00 līdz 18.00, brīvdiena – pirmdiena.
Izstādi organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība, izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa” sadarbībā ar “Staro Rīga” šī gada programmu.