Tehniskās jaunrades nama „Annas 2” tematiskā izstāde „Anna rada Rīgu” Mencendorfa namā
No 25. aprīļa līdz 18. maijam katru dienu no plkst. 10:00 līdz 17:00 Mencendorfa namā – vēsturiskajā rīdzinieku mājā-muzejā ar 300 gadu senu auru – ir apskatāma Tehniskās jaunrades nama “Annas 2” audzēkņu darbu tematiskā izstāde “Anna rada Rīgu”. Pēdējos gados tradicionālo pavasara izstāžu tēmas izvēle saistās ar nama simbolisko tēlu Annu, kas katru gadu dara ko atšķirīgu – tējo, kafijo, zied vai ceļo uz tālām zemēm. Šogad Anna paliek Rīgā un vēro tās skaistumu, savdabību, izzina gan vēsturiskās celtnes – Rīgas pili, “Balto Rīgu” –, gan nesen tapušos objektus – Gaismas pili – un sapņo par Rīgas nākotni. Tika pētīti rīdzinieku paradumi, Rīgas dzīvā daba un kultūras notikumi. Izstāde izvietota trijos Mencendorfa nama stāvos, un tā dod iespēju apmeklētājiem ielūkoties mākslinieciski radošajā TJN “Annas 2” pasaulē.
Keramikas un zīmēšanas pulciņa vadītāja un izstādes kuratore Anda Laukevica:
“Keramikas pulciņš no atsevišķiem kvadrātiem veidoja mozaīku, radot lielu, gaišu un mirdzošu plakni, kas papildināta ar glazētiem keramikas darbiem un simbolizē Rīgas optimistisko nākotni un plašumu. No atsevišķi veidotajiem darbiem gribētu atzīmēt divus simboliskos Annas tēlus: Anna, kas dejo baletu (aut. L. Dakša), un Annas, kas nodarbojas ar jogu brīvā dabā (aut. A. A. Bruņiniece).
Zīmētājiem galvenais notikums bija rokas ”iemēģināšana” pie audekla, radot dažādu ēku priekšlikumus – lidojošās, dejojošās, ”kaķgalvju” un citas mājas. Vecākajā grupā gribētos izcelt Žannas Lisakovičas ”Mirāžu”, kur vēsture savijas ar nākotnes vīziju.”
Papīra un tekstildizaina pulciņa vadītāja Sandra Dzilna:
“Izstādē redzami karstās batikas tehnikā veidoti lakati ar Rīgas motīviem. Šallēm izmantotas jaunas tekstilkrāsas, kas vietās, kur tā uzklāta, darbojas kā magnēts un vārot uzsūc vairāk krāsas kā citur. Skolotāja mācījās jauno tehniku kopā ar audzēkņiem. Gatavie darbi papildināti ar apdrukas krāsām.”
Radošās darbnīcas vadītāja Astra Ruttasa:
“Radošās darbnīcas dalībnieki izveidoja komplektu „Annas trauki rīdziniekiem” dekopāžas tehnikā, kas reizē apvienoja senatnīgo izskatu ar mūsdienu moderno tehnoloģiju iespējām. Darbošanās pie trauku veidošanas audzēkņos radīja vēlmi papildināt jau iepriekš apgūtās zināšanas un prasmes, kā arī apgūt jaunas tehnikas.”
Šūšanas pulciņa vadītāja Ilona Valaine-Blekte:
“Pilsēta – kaut kas jauns no jau bijušā, nākotne no pagātnes ar tagadnes skatījumu un iespējām. Visu ietekmē gaisma un caurspīdīgums… Izstādes darbos izmantota iespēja radīt ko jaunu no šūšanas procesā pāri palikušajiem diegu galiem un atgriezumiem, izveidoto kompozīciju ievietojot starp ūdenī šķīstoša auduma kārtām, nošujot un noslēgumā iemērcot ūdenī – tādējādi izkausējot speciālo audumu.”
Darbnīcas “Cita adīšana” vadītāja Dace Balode:
“Šī gada tēmas ietvaros darbnīcas audzēkņi skolotājas vadībā radīja savu priekšstatu par to, ko Rīgas viesi redz rīdzinieku logos un ko paši rīdzinieki redz, skatoties ārā pa saviem logiem. Tātad – tie ir baloži un eži, pareizāk sakot, kādus mēs tos Rīgā iztēlojamies. Un kāpēc gan ne tādus?”
Gleznošanas studijas vadītāja Vaira Vanaga:
“Studijas audzēkņiem piedāvātā tēma šķita rosinoša, un tika radīti dažnedažādi varianti pilsētas attīstībai krāšņuma virzienā. Iepriecināja darbs, kas atgādina senu gravīru, tāpat ļoti interesantā manierē radīts A. Grebzdes gleznojums, kurā izmantotas augu valsts formas.”
Pulciņa “Keramika – lietišķā māksla un dizains” vadītāja Baiba Vatagina:
“Pulciņa dalībnieki, izmantojot mazliet stieples, mazliet tilla un mazliet dabīgās ādas, veidoja vieglas un trauslas balerīnas, kas rotā Mencendorfa nama logus un kustas, apmeklētājiem ejot tām garām.”
Tehniskās modelēšanas pulciņa vadītāja Ārija Zariņa:
“Pulciņa audzēkņi šajā izstādē rāda no pārējās ekspozīcijas atšķirīgus darbus, proti, buru kuģu un pazīstamu arhitektūras celtņu maketus. Īpaši gribas uzslavēt 3. klases skolnieku T. Zeltiņa pēc fotogrāfijām veidoto Nacionālās bibliotēkas ēkas un K. Dzērves Pulvertorņa maketus.”
Medicīnas pulciņa vadītāja Rūta Rozentāle:
“Pulciņa dalībnieki pētīja rīdziniekiem pieejamos pārtikas produktus un ēšanas paradumus 1000 gadu senā pagātnē, attēlojot tos arī plastilīnā un plastikā. Audzēkņiem par pārsteigumu seno rīdzinieku ēšanas paradumi izrādījās atbilstoši tam, kā veselīga uztura speciālisti iesaka mums ēst šodien.”
Izstādes atklāšanā skolotāja A. Laukevica un pārējo pulciņu vadītāji iepazīstināja klātesošos ar paveikto un pasniedza pateicības rakstus darbu autoriem. Tāpat bija iespējams uzzināt vairāk par darbu tapšanas gaitu, ieskatoties fotogrāfijās no radošā procesa, iepazīties ar vēsturisko Mencendorfa namu, kā arī uzdot sev interesējošus jautājumus gan par eksponātiem, gan TJN “Annas 2” piedāvātajām iespējām.
Lielu paldies sakām izstādes atbalstītājiem flīžu salonam Kerama Marazzi.
Foto – I. Kalniņa un I. Strauta
Informāciju sagatavoja – I. Strauta